כדורי הרגעה

כדורי הרגעה מומלצים

כדורי ההרגעה כוללים מגוון גדול של כדורים עם מנגנוני פעולה שונים. חלקם במרשם וחלקם ללא מרשם או טבעיים.

חלק מהכדורים פועלים באמצעות דיכוי מערכת העצבים המרכזית (CNS) ויוצרים אפקט מרגיע, נוגד חרדה ומשרה שינה. הברביטורטים נחשבו לכדורי ההרגעה המומלצים והפופולאריים עד שנות ה-50 של המאה הקודמת ועליהם התבססה הפרמקותראפיה.

הברביטורטים הוחלפו בבנזודיאזפינים בהמשך המאה ה-20. כאשר מלבד 2 קבוצות אלה, קיימים כדורי הרגעה נוספים.

ברביטורטים ובנזודיאזפינים

ברביטורטים

ברביטורטים הם מדכאים לא בררניים של מערכת העצבים המרכזית. הברביטורטים שימשו בעבר כטיפול המרכזי והמומלץ להרגעה של חולים ולהשריית שינה. ברפואה המודרנית הם הוחלפו בעיקר על ידי בנזודיאזפינים, כשהסיבה העיקרית לכך היא העמידות לטיפול שמפתח החולה, לצד תלות פיזית וסימפטומים קשים של גמילה.

עם זאת, חלק מהברביטורטים עדיין משמשים כנוגדי פרכוסים וככדורי הרדמה. בקבוצה זו ניתן למנות את הנובארביטאל, לומינל, פרימידון ותיופנטל.

בנזודיאזפינים

בנזודיאזפינים מהווים את הקבוצה הנפוצה ביותר של כדורי הרגעה. בנזודיאזפינים הגיעו כתחליף יעיל ומומלץ לברביורטורים בשל היעילות והבטיחות שבשימוש בהם, הם החליפו במידה רבה את הברביורטורים ככדורים מומלצים להרגעה וטיפול בחרדה. לבנזודיאזפינים יש אפקט פעולה היפנוטי ונוגד פרכוסים ועוויתות שרירים. עם זאת הם לא משככי כאבים או בעלי השפעה אנטי פסיכוטית.

כדורים פופולאריים בקבוצה זו הם : קלונאזפאם (קלונקס), אלכוהול (אלכוהול אתילי או אתנול), אלפראזולאם (קסנקס, קסנגיס, אלפרליד), דיאזפאם (אסיוול, ואליום), לוראזפאם (לוריוון, אטיבן),.

כדורי הרגעה נוספים

נונבנזודיאזפינים

נונבנזודיאזפינים היפונטיים-מרגיעים הן תרופות עם מבנה שונה מהבנזודיאזפינים ופועלות על קבוצת משנה של קולטן הבנזודיאזפינים המוכר כ BZ1. זמן הפעולה שלהם מהיר, ונחשבים כמועדפים לשימוש לצורך השגת אפקט היפנוטי, כיוון שהם לא משנים משמעותית את שלבי השינה השונים. זאת עקב הסלקטיביות היחסית לקולטן BZ1.

כדורים ידועים בקבוצה זו הם: זלפלון (סונטה), זולפידם (אמביאן), זופיקלון (נוקטורנו, אימובן).

אנטיהיסטמינים

אנטיהיסטמינים ספציפיים עם תכונות מרגיעות (מוכרים גם כאנטיהיסטמינים מהדור ה-1) יעילים בטיפול בצורות מתונות של נדודי שינה. עקב תופעות הלוואי רבות (למשל התכונות האנטי-כולינרגיות) הם נחשבים לפחות יעילים בהשוואה לבנזודיאזפינים. חלק מהאנטיהיסטמינים המשמשים להרגעה ניתן לקנות ללא מרשם רופא.

כדורים ידועים בקבוצה זו הם: כלורפניראמין, דקסכלורפניראמין, דימנהידרינאט, דיפנהידראמין, פרומתאזין.

כדורי הרגעה טבעיים

כדורי הרגעה טבעיים ממקור צמחי שימשו בכל רחבי העולם כטיפול מומלץ ופופולארי להרגעה, נדודי שינה וחרדה במשך מאות ואלפי שנים. למרות שיש לכדורי ההרגעה הטבעיים יעילות מסוימת, ישנם אספקטים מסוימים בפסיכו-פרמקולוגיה שלהם שטרם ברורים דיים.

למשל ישנן ראיות קלושות לפרמאקודינמיקה בבני אדם, הערכת יעילות בעייתית במחקרים קליניים, ייצור מסורבל של תמציות סטנדרטיות וכן חוסר ביואקוויולנטי בין תמציות צמחים שונות.

בקבוצה זו מוכרים מאוד הוולריאן, היפריקום, שיזף מצוי/דומים, לונגן, אטרקטילודס.

לקריאה מורחבת על – כדורי הרגעה טבעיים

חומרי הרגעה נוספים

חומרי הרגעה נוספים כוללים אלכוהול, אופיואידים, קרבינולים, אגוניסטים של קולטני מלטונין, ותרופות שונות המשמשות כמדכאות של מערכת העצבים המרכזית באמצעות מנגנונים שונים. לרובם יש אפקט טיפולי מוגבל. ביניהם ניתן למצוא את הכלוראל הידראט, Dexmedetomidine, אטומידאט, גלוטתימיד, רמלטון (רוזרם), פאראלדהיד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תפריט נגישות