חרדה חברתית

הפרעת חרדה חברתית, הנקראת גם פוביה חברתית, מוגדרת כהפרעת חרדה שמאפייניה כוללים דאגה או חשש מסיטואציות חברתיות שונות ו/או התנהלות באופן פומבי. הפרעת חרדה חברתית מופיעה הן אצל מבוגרים והן אצל ילדים וגורמת נזק בתפקוד היום יומי, היכולת להתקדם בעבודה או בבית הספר, להשתתף וליהנות באירועים חברתיים וכן הלאה.

חרדה חברתית – תסמינים

תסמינים כגון תחושת חוסר הנוחות ולעתים העצבנות במצבים או אירועים חברתיים מצומצמים או המוניים מוכרים לכל אדם. למשל תחושת מבוכה שמתרחשת כאשר פוגשים מישהו חדש, הזעה לפני מצגת בישיבת הנהלה, פיק ברכיים כאשר נכנסים לחדר מלא בזרים או סחרחורת לפני נאום בכנס רב משתתפים. חרדה חברתית סימפטומיםלמרות שתסמינים אלו או חלקם יכולים להיות בלתי נעימים עבור אנשים רבים, רובם מסוגלים להתגבר על תחושותיהם ולעבור את המשוכה.

התסמינים יכולים להיות שונים מאדם לאדם, אך במידה והנך סובל/ת מחרדה חברתית ונמצא/ת בסיטואציה מלחיצה, ייתכן ותסבל/י מהתסמינים הבאים: מתח בשרירים, קוצר נשימה, דפיקות לב מהירות ו/או חזקות, סחרחורת, כאבי בטן, בחילה, תחושה שאת/ה נמצא/ת מחוץ לגוף, חיוורון או הסמקה ורעד.

את/ה עלול/ה להרגיש את התסמינים ממש לפני האירוע החברתי ולעיתים אפילו שבועות לפני התרחשותו. לאחריו את/ה עלול/ה לבזבז זמן רב ואנרגיות נפשיות אודות השאלה – כיצד תפקדת באותה סיטואציה?

חרדה חברתית – טיפול

במידה ואת/ה סובל/ת מחרדה חברתית, ייתכן שאין ביכולתך להתמודד עם הלחץ הכרוך בסיטואציות אלו לבדך וללא טיפול. התוצאה של ניסיון לטיפול עצמי, או ללא טיפול כלל, תהיה הימנעות מכל אינטראקציה חברתית, סיטואציות שמרבית האנשים מחשיבים כנורמאליות, למשל יצירת קשר עין או שיחות נימוסין. מצבים שגרתיים אלו עלולים לגרום לך חוסר נוכחות ורתיעה במידה כה רבה עד שכל ההתנהלות של חייך, לא רק החברתיים, עלולה לקרוס.

הפרעת חרדה חברתית (פוביה חברתית) מוכרת כאחת ההפרעות הנפשיות הנפוצות ביותר ולכן הצטבר ניסיון רב בטיפול בה ובתסמינים הנלווים לה. במידה ואת/ה סובל/ת מהפרעה זו, בהחלט יש לך אפשרויות טובות לקבל טיפול אפקטיבי. החלק הקשה הוא היכולת שלך להכיר במצבך, להבין שהחוסר היכולת שלך להתנהל בסיטואציות חברתיות מזיקה ופוגמת באיכות חייך – ולפנות לקבלת טיפול תרופתי, התנהגותי או טיפול משולב.

באילו סיטואציות עלולה להתבטא ההפרעה?

גבר או אישה הסובלים מחרדה חברתית עלולים להרגיש זאת במצבים שונים. בין המצבים הנפוצים ניתן למנות: שיחה עם זרים, פגישות רומנטיות (דייטים), דיבור בפני קהל (בידור בציבור), כניסה לחדר, יצירת קשר עין, שימוש בשירותים ציבוריים, הליכה לבית הספר או לעבודה, אכילה ליד אחרים ויציאת למסיבות שמחות או אירועים חברתיים.חרדה חברתית טיפול

גורמים

לפי מיטב הספרות לא קיים גורם אחד ויחיד לחרדה חברתית. הסברה גורסת שלמטען הגנטי יש קשר הדוק להפרעה זו ולכן במידה ויש לך במשפחה מישהו הסובל מחרדה או פוביה חברתית – הסיכון שתפגע/י מההפרעה גדל. גם פעילות יתר של האמיגדלה במוח (החלק שקשור לתגובת הפחד) ככל הנראה קשורה להפרעת חרדה.

אצל ילדים

הפרעת חרדה חברתית מתחילה אצל ילדים לרוב בסביבות גיל 13. להופעת החרדה אצל ילדים יכול להיות קשר  להתעללות פיזית או נפשית מצד ילדים או מבוגרים. הסבירות שילדים ביישנים יהפכו למבוגרים עם חרדה חברתית, כמו גם ילדים עם הורים שתלטניים – גבוהה יותר. במידה ונגרם לכם הפרעה בריאותית או מחלה שמושכת תשומת לב למראה או לקול שלכם (למשל כתם לידה גדול באזור הפנים או פגיעה במיתרי הקול), הדבר עלול להוביל לחרדה חברתית.

כיצד זה משפיע על חייך?

הפרעת חרדה חברתית למעשה מונעת ממך לחיות את חייך. את/ה תמנע/ה מסיטואציות שאצל רוב האוכלוסייה נחשבות נורמאליות. תמצאו שאינכם מצליחים להבין כיצד אנשים אחרים מתמודדים עם אותן סיטואציות בקלות בהשוואה אליכם. חוסר היכולת להתמודד עם אותן סיטואציות עלולה להוביל אתכם לבידוד חברתי, הערכה עצמית נמוכה, מחשבות שליליות, דיכאון, רגישות יתר לביקורת ויכולות חברתיות נמוכות. רבים הסובלים מחרדה חברתית אינם מסוגלים למצוא בן או בת זוג ולהקים משפחה ואינם ממצים את מלוא יכולותיהם וכישוריהם בעבודה.

חרדה חברתית – שאלון

בקישור הבא תמצאו שאלון לבדיקה חרדה חברתית (באנגלית) וחומרה שבה היא מתבטאת בחייך במצבים מגוונים. קראו בעיון כל סיטואציה חברתית המוזכרת בשאלון וסמנו מ- 0 עד 3 עד כמה היא מלחיצה: 0 –לא מלחיצה, 3 – מאוד מלחיצה.

במידה ובשאלון מופיעה סיטואציה שטרם נתקלתם בה, דמיינו מה הייתה תחושתכם אילו עמדתם בפני אותה סיטואציה ואז ענו על השאלה.

הקישור: חרדה חברתית – שאלון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

error

שתפו חבר או חברה