תמונה בסגנון גוטי של אישה צעירה הסובלת מחרדה עומדת וחוששת עומדת בחשכה ליד פנס רחוב.

תרופות נגד חרדה ללא מרשם

כדורים נגד חרדה – הידועים גם בשמות נוגדי דיכאון או נוגדי חרדה – הם בדרך כלל הדרך המהירה ביותר להקלה.

באופן כללי, מדובר בתרופות שפעולתן החיובית מתחילה לרוב בתוך כשלושה שבועות. אם כי ייתכן ופרק הזמן שיידרש להשגת השפעה אופטימאלית יהיה ארוך יותר.

איך להקל על הסבל?

לאור זאת, לא מפתיע שסובלים רבים ונואשים, פונים לטיפול בתרופות נגד חרדה כדי להקל על הסבל. עם זאת, לא כולנו אוהבים להגיע לרופא, לא לכולנו יש זמן לכך וכמובן שלא כולם אוהבים את הרעיון של נטילת כדורים במרשם.

מטבע הדברים זה מעלה את השאלות הבאות: האם ישנן תרופות נגד חרדה ללא מרשם זמינות? ומהם הכדורים נגד חרדה ללא מרשם הטובים ביותר?

חומרת החרדה

לפני ששוקלים לקחת תרופות, חשוב לזכור כי לא כל מצב של חרדה זהה, בדיוק כשם שלא כל הכדורים נגד חרדה משפיעים על אנשים באותו אופן. תרופות שונות משפיעות על כל אדם אחרת, בין אם מדובר במהירות התגובה ובין אם מדובר בהשפעה מועילה או מזיקה. לכן יש לעתים רחוקות תשובה פשוטה לשאלה – איזה תרופות לנסות?

איך להתמודד ולהתגבר על חרדה

חשוב שאדם המתמודד עם חרדה ידע שכיום אין דרך אובייקטיבית ומהימנה לדעת מה תהיה ההשפעה של כדורים נגד חרדה על כל אדם, מאחר והטיפול מבוסס בעיקרו על ניסוי וטעייה עד שמגיעים לתרופה והמינון הנכונים. עניין נוסף שכדאי לזכור במהלך ההתמודדות נגד חרדה הוא שלא לקחת תרופות לבד על דעת עצמך וללא פיקוח של איש מקצוע.

תרופות נגד חרדה יכולות לגרום לתלות פיזית ופסיכולוגית. לכן במידה ואת/ה לוקח/ת נוגדי חרדה, את/ה עלול/ה לאבד את היכולת להתגבר על חרדה ללא תרופות. לאחר מכן, אם תפסיק/י לקחת את התרופה או שהיא הופכת לבלתי יעילה (ישנן כדורי נגד חרדה שמאבדים את האפקטיביות בשימוש ארוך טווח), את/ה עלול/ה להיקלע למצב שבו יהיה לך קשה מאוד  להתמודד עם חרדה.

לכן תמיד ודא/י שאת/ה משתמש/ת במקביל בשיטות לניהול והתמודדות עם חרדה, שאינן כרוכים בתרופות. זאת בין אם תבחר/י לנסות להתגבר על חרדה גם עם תרופות נגד חרדה ללא מרשם או עם מרשם.

תרופות נגד חרדה ללא מרשם

טיפול בהתקפי חרדה – בתרופות

למרבה הצער אין כיום תרופות נגד חרדה ללא מרשם המוכרות, מפוקחות ומוכרות כיעילות באופן רשמי ועל ידי ה-FDA ו/או משרד הבריאות בישראל. הסיבה לכך היא שתרופות נגד חרדה פועלות על הכימיה במוח.

הכדורים נגד חרדה היחידים שפועלים, משנים את רמות המוליכים העצביים (הנוירוטרנסמיטורים) במוח, ולמרות שחלקם ידועים כיעילים, אצל חלק מהאנשים שינויים אלה עלולים להיות מסוכנים. הן בשל אינטראקציה עם תרופות אחרות, ולעיתים גם בשל נטילה ללא צורך או מנת יתר.

תופעות לוואי

עניין נוסף הוא תופעות הלוואי. אין תרופות נגד חרדה ללא תופעות לוואי, וכיוון שלנוגדי חרדה עלולה להיות אינטראקציה מסוכנת עם חומרים נוספים כגון אלכוהול או נטילת מינון לא מתאים, הם לא ניתנים בלי מרשם רופא. פסיכיאטר חייב לבדוק ולהיווכח שאת/ה אכן סובל/ת מחרדה, כדי לוודא שהסיכונים הקשורים לנטילת התרופות שווים את הסיכון ותופעות הלוואי.

טיפולים טבעיים להתקפי חרדה

תרופות צריכות להיות המוצא האחרון, אך אם את/ה בטוח/ה שאת/ה זקוק/ה להן, כמובן שלא יזיק לדבר עם הרופא שלך. תרופות נגד חרדה המחייבות מרשם אינן יקרות, ולשימוש בחדשות שבהן כמו ויאפקס או סימבלתה אין הרבה תופעות לוואי.  עם זאת, ישנן חלופות ללא מרשם שיכולות להיות מועילות לאלה שנאבקים עם חרדה. לכן קחו בחשבון את האלטרנטיבות  הבאות לנוגדי חרדה שלא דורשות מרשם:

מגנזיום

מגנזיום הוא מינרל חשוב שכמעט ונעלם מהמזון של ימינו. מגנזיום לא בהכרח מרפא חרדה, אולם יש ראיות[1] לכך שהוא מקל על תסמיני חרדה מסוימים. מגנזיום הוא בחירה מצוינת עבור מי שלא צורך מספיק מגנזיום בדיאטה, ולכן אין זה מקרי שהמגנזיום הפך לאחד מתוספי המזון הפופולריים בעולם.

צמחי מרפא

ישנם צמחי מרפא שלקיחתם הראתה הצלחה בהפחתת חרדה. קאווה קאווה (kava) היא בין הידועים והפופולרים שבהם, והיא זמינה ברוב חנויות הטבע ותוספי המזון. קאווה הוא אחד מהצמחים המעטים שנטילתם הוכחה יעילה במספר רב של מחקרים[2] קליניים. במידה והנך לוקח/ת קווה, הקפד/י לקחת מינון מתאים שלרוב הינו גדול מהמינון שמומלץ על גבי אריזת התוסף. אבל הקפד לקחת קאווה כראוי. בנוסף יש לדעת שצריך לקחת קווה עם אוכל כיוון שהוא מסיס בשומן. צמחי מרפא יעילים נוספים הם מליסה, פסיפלורה, וולריאן.

פעילות גופנית

פעילות גופנית היא לא תרופה, עם זאת מחקרים[3] הראו כי היא אפקטיבית יותר מכמה תרופות חרדה, אין לה תופעות לוואי והיא נושאת בחובה יתרונות בריאותיים רבים. פעילות גופנית מעלה את רמות המוליך העצבי (בדומה לתרופות), מפחיתה את הורמון הלחץ (קורטיזול), ויכולה להפחית את תסמיני החרדה. פעילות גופנית כמובן אינה דורשת מרשם רופא.

אלטרנטיבה לתרופות מרשם

יש להבהיר כי מאמר זה אינו מתנגד לצריכת תרופות מרשם. לתרופות יש במקרים רבים חשיבות רבה ואף קריטית, למרות שהן כוללות כימיקלים שאינם טבעיים לגוף האדם, והן בוודאי לא נוראיות ואסורות לשימוש כפי שחלק קטן מהאנשים טוען.

עם זאת, בהחלט עלול להיות אפקט מסוכן בשימוש בהן, כפי שכל חומר המשפיע על המוח עלול להיות, על אחת כמה וכמה ללא ייעוץ ופיקוח של רופא. לכן, גם אם יפתחו בעתיד תרופה נגד חרדה ללא מרשם, ייתכן שיהיה צורך לנקוט במשנה זהירות. ככלל, ניתן לומר שרצוי להימנע מנטילת תרופות אם יש דרך אפקטיבית לטפל בחרדה שלך בלעדיהן.

ביבליוגרפיה

  • [1] Boyle NB, Lawton C, Dye L. The Effects of Magnesium Supplementation on Subjective Anxiety and Stress-A Systematic Review. Nutrients. 2017 Apr 26;9(5):429. doi: 10.3390/nu9050429. PMID: 28445426; PMCID: PMC5452159.
  • [2] Smith K, Leiras C. The effectiveness and safety of Kava Kava for treating anxiety symptoms: A systematic review and analysis of randomized clinical trials. Complement Ther Clin Pract. 2018 Nov;33:107-117. doi: 10.1016/j.ctcp.2018.09.003. Epub 2018 Sep 15. PMID: 30396607.
  • [3] Anderson E, Shivakumar G. Effects of exercise and physical activity on anxiety. Front Psychiatry. 2013 Apr 23;4:27. doi: 10.3389/fpsyt.2013.00027. PMID: 23630504; PMCID: PMC3632802.

One Reply to “תרופות נגד חרדה ללא מרשם”

  1. יעל

    קבלתי תובנות מה יכול לעזור וגם מבינה שעם הזמן זה יחלוף עברתי תאונה פגע וברח לפני כחודש לוקחת מידי פעם כדור הרגעה אבל לא על בסיס יומי רק שחשה שיש צורך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *