אשה אוחזת בראשה בגלל כאב ראש ומאחוריה משחקים שני ילדים

כאב ראש

כאב ראש יכול להופיע באזורים שונים בראש כמו במצח, בצד שמאל או ימין של הראש, בצוואר ובעורף וכן למעלה בקודקוד.

התחושה ועוצמת הכאב וכן משך הזמן יכולים להיות שונים גם הם – למשל כאב ראש מתמשך או קצר, כאב ראש חזק או חלש, כאב ראש פועם, הרגשת לחץ בראש ובעיניים, כאב עמום וכן הלאה.

בדף זה ליקטנו שאלות ותשובות מומחים – הקשורות לסוגים שונים של כאב ראש.

כאב בראש במצח

כאב בראש במצח ועין שמאל

שאלה: אני סובל בימים האחרונים מכאבי ראש במצח וגם סביב עין שמאל. מה כדאי לעשות?

תשובה: בשלב ראשון, נסה לקחת משככי כאב. אם משככי הכאב אינם עוזרים והכאב נמשך פנה לרופא להמשך בירור.

כאב במקומות שונים בראש

שאלה: אני מרגיש לעיתים קרובות כאב ראש שיכול להופיע במקומות שונים בראש. בהתחלה הופיע מעל ומסביב לעיניים וחשבתי שמדובר בסינוסים. בהמשך הופיעו כאבים גם באזור הרקות ובמצח מעל הגבות ובעורף. ממה זה יכול להיגרם?

תשובה: לפי תיאורך מדובר בכאב ראש תעוקתי הנובע ממתח שרירי ואינו מסכן חיים. עם זאת, כיוון שמדובר בכאב המופיע לראשונה כדאי מאוד לבצע בירור רפואי ובמידה ולא נמצא גורם אחר – לנסות טיפולים שיכולים להיות תרופתיים ו/או שינוי באורח חייך.

כאב ראש במצח מעל הגבות

שאלה: כאשר אני מתעוררת בבוקר אני חשה כאב באזור המצח התחתון, קצת מעל הגבות. לעתים בליווי בחילה והרגשה לא נוחה בעיניים. התחושה חולפת לאחר שאני לוקחת אקמול. האם זה מחייב בירור?

תשובה: ממליץ להגיע לבירור רפואי אצל נוירולוג.

כאב ראש בצד ימין

כאב ראש ברקה הימנית ובעורף

שאלה: אני בת 32 ולאחרונה מרגישה כאב ראש בצד ימין ליד הרקה וכן בעורף. זה מחמיר כאשר אני מזיזה את הראש. עשיתי בעבר הדמיית ראש בגלל כאבים דומים אך לא נמצא גורם. מה אוכל לעשות?

תשובה: מדבריך נשמע שמדובר בכאב ראש מתחי או מיגרנה. נסי לקרוא על סוגי הכאב הללו ובמידה ואת מוצאת אצלך תסמינים דומים נוספים כדאי לפנות נוירולוג להמשך בירור וטיפול.

כאבי ראש בצד ימין עם הקרנה לעין ולאוזן

שאלה: בחודש האחרון אני סובלת מכאבי ראש בצד ימין. הכאב מופיע לעתים בדומה להתחשמלות, כלומר חד ופתאומי אך בדרך כלל הוא כאב עמום עם הקרנה לעין ולאוזן. לפעמים הכאב עובר לאזורים נוספים. מבקשת לציין כי תוצאות בדיקות הדם שעשיתי יצאו תקינות. התור לנוירולוג יגיע רק בעוד 6 שבועות. מה עליי לעשות בינתיים?

תשובה: יכולות להיות סיבות רבות לכאב הראש שתיארת. למרבה הצער לא ניתן להעריך מה הגורם או הגורמים למצבך ללא בדיקה נוירולוגית מעמיקה.

כאב ראש בצד ימין ליד הרקה

שאלה: אני מרגישה כאבי ראש בחמשת השבועות האחרונים. הכאב הוא בצד ימין ליד הרקה וגם בעין הימנית. הכאב לא קבוע ומופיע פעמיים – שלוש במשך היממה. מה זה יכול להיות?

תשובה: יש כמה אפשרויות שמתאימות לכאב מהסוג שתיארת: הראשונה, כאב הקשור לעייפות העין שמתאימה בעיקר למי שעובד הרבה מול מסכי מחשב. אפשרות שנייה היא דלקת בעצב הפנים. אפשרות שלישית זו מיגרנה. הכתובת לבירור מקור הכאב וטיפול הוא נוירולוג. יש לשלול בעיות הקשורות לעיניים תחילה.

כאב ראש מקבצי / מצררי

טיפול בכאב ראש מקבצי בסומטדריקס וזריקות אימיטרקס

שאלה: אני בן 35 וסובל לאורך החורף מכאב ראש מקבצי. מצב זה נמשך קרוב ל-20 שנה. אני מטופל בסומטדריקס וכן בזריקות אימיטרקס. רציתי לברר האם שימוש בזריקות סומטדריקס למשך זמן כה ממושך עלול להזיק? כמו כן, האם יש תרופות חדשות לקלסטר הדק?

תשובה: טיפול יעיל לכאב ראש מקבצי תקופתי חייב לכלול, בנוסף לזריקות, גם טיפול מניעתי שיאפשר לך לצלוח את ההתקפים עם פחות כאבים. עליך לפנות למומחה כדי להתאים טיפול מניעתי.

קנאביס רפואי לכאב ראש מצררי

שאלה: אני סובלת מכאב ראש מצררי כרוני מזה 15 שנה. הטיפולים שקיבלתי עד היום לא מועילות ואני רוצה לנסות לקחת במקומם שמן קנאביס מרוכז שימנע את ההתקפים. למי עליי לפנות לצורך כך?

תשובה: במידה ומיצית את הטיפולים התרופתיים המקובלים והסבל נמשך מעבר לשנה, יש לפנות למרפאת כאב או לרופא המומחה לכאבי ראש ולבקש המלצה לקנאביס רפואי. בהצלחה.

כאב ראש מתמשך

כאב ראש מתמשך חצי שנה

שאלה: בתי סובלת מכאב ראש מתמשך מזה כחצי שנה. בבדיקות נמצאו אצלה תפיחות ברירית האף התחתונה מימין וכן ציסטה אראכנואידלית. אמרו שאין לממצאים הללו משמעות אך זה נשמע לא טוב. מה דעתך?

תשובה: מסכים עם התשובה שקיבלתם. לממצאים שכתבת אין משמעות קלינית הקשורה לכאב ראש.

לחץ נפשי וכאב ראש מתמשך

שאלה: לפני מספר שבועות הרגשתי לחץ באזור ארובות העיניים ונרשם לי אנטיביוטיקה בשל חשד לסינוסיטיס.הכאב נמשך ופניתי לרופא עיניים שמצא דלקת ויובש ב-2 העיניים ורשם טיפות. את הטיפות אנטיביוטיות סיימתי ואת הטיפות נגד יובש עדיין לוקח אבל הלחץ בעיניים ממשיך ומפריע לי מאוד. האם זה יכול להיות קשור ללחץ נפשי?

תשובה: התיאור שלך יכול להתאים לכאב ראש מתחי. ממליצה לפנות לנוירולוג. יש לכך טיפולים יעילים.

לחצו לקריאה על תסמינים נוספים הקשורים – ללחץ נפשי

כאב ראש נקודתי

כאב ראש נקודתי אחורי

שאלה: אני בת 55 ויש לי בשבועיים האחרונים כאבי ראש חזקים בחלק האחורי שמאלי של הראש. הכאב נקודתי והתחושה שיש גם הקרנה לא חזקה לגב. בדיקה נוירולוגי ובדיקות דם יצאו תקינות וטרם ביצעתי בדיקת הדמיה. מה זה יכול להיות?

תשובה: קיימת אפשרות שמקור הכאב הנו בגב. העבודה שהבדיקה הנוירולוגית תקינה חשובה. קשה לדעת מה הגורם ללא בדיקה אולם בשל גילך כדאי גם לבדוק שקיעת דם, אם לא בוצע, וגם הדמיה מוחית וצווארית וכמובן להמשיך בירור מסודר אצל נוירולוג.

כאב ראש נקודתי מימין

שאלה: בת 32, עוסקת בספורט ואוכלת נכון. בשבועות האחרונים אני מרגישה מעין כאב ראש נקודתי באזור ספציפי בצד ימין. זה מרגיש כמו מכה ומופיע ונעלם ללא הסבר. נבדקתי אצל רופא עיניים שלא מצא בעייה. מה זה יכול להיות? האם עליי לדאוג?

תשובה: לפי התיאור יש להניח שהמקור לכאב הוא בעצם הגולגולת או הקרקפת אך יש לבצע בדיקה כדי להגיע לאבחון נכון.

כאב ראש בשכיבה

שאלה: אני בת 34 וסובלת מזה כשנה מכאבי ראש שמעירים אותי משינה. עשיתי בדיקת MRI לפני 3 חודשים ויצא תקין. בחודש האחרון יש החמרה ואני מרגישה כאב ראש חזק בשכיבה שלא מאפשר לי להירדם. כשאני מתרוממת וקמה הכאב מיד נעלם וחוזר חלילה לעתים במלווה בבחילה. אני מודאגת מאוד. האם צריך MRI נוסף? מה זה יכול להיות?

תשובה: כאב ראש המופיע בשכיבה אינו נחשב לשכיח בלשון המעטה ולמקרים הבודדים שתוארו בספרות הרפואית לא נמצא גורם יחיד. לטעמי אין צורך בהדמיה נוספת. ממליץ לפנות למומחה לכאבי ראש כדי לנסות ולהגיע לאבחון.

כאב ראש בעורף

שאלה: בן 36, בריאות תקינה, מרגיש כאבים בעורף מזה 10 ימים. מדובר בכאב קל המופיע במקביל לתחושת עייפות בעיניים. אני גם מרגיש סחרחורת קלה המופיעה לפרקים. האם הדברים קשורים? מה עליי לעשות?

תשובה: לא ניתן לענות ללא בדיקה מסודרת של נוירולוג ובדיקת הדמיה אם נדרשת.

כאב חד בראש

שאלה: בקרוב אני בן 50, וסובל חודש וחצי מכאבים חדים בראש, בזמן שאני שוכב, שמקרינים לאחת השיניים ולאף. הכאב הנוראי מתחיל כשאני שוכב וממשיך כשאני יושב או עומד עד שנפסק לאחר זמן מה. הייתי אצל רופאת המשפחה וגם מומחה לאף אוזן גרון ונאמר לי שאין מדובר בסינוסיטיס וככל הנראה מדובר בשיניים. 2 רופאי שיניים שביקרתי אצלם אומרים שאין בעיה בשן. כשכלו כל הקיצים פניתי למיון ועברתי בדיקות מקיפות כולל CT ורופא שיניים בביה"ח וכל שניתן לי זה אקמול ללא אבחון. אינני מסוגל לישון כמעט. מה עוד אפשר לעשות?

תשובה: העניין שלך מחייב בירור מקיף במרפאת כאבי ראש ופנים.

כאבים בצוואר ובראש

שאלה: סובלת מכאבים בצוואר ובראש כשלושה שבועות. אני לא מסוגלת להזיז את הצוואר לצדדים באופן מלא. וולטרן ונרות לא סייעו להקלת מצבי. עליי לציים שעברתי תאונת דרכים לפני כשנה ונחבלתי בצוואר ובראש. אודה לך אם תוכל להעריך מה הבעיה ולמי עליי לפנות – אורתופד או נוירולוג?

תשובה: עלייך לפנות בהקדם לרופא משפחה על מנת שיחליט לאיזה גורם להפנות אותך. אם יש לך כאבים ונפיחות בצוואר או חום עלייך להגיע מיד לחדר המיון.

כאב ראש פתאומי

שאלה: היום בבוקר שתיתי תה חם ומיד לאחר שלגמתי הרגשתי כאב ראש פתאומי וחד באזור המצח והעיניים. היו לי בשבוע האחרון מספר התקפים של כאב ראש קל אבל שונה ממה שהרגשתי כששתיתי משקה חם. זה יכול להעיד על משהו מסוכן?

תשובה: ככל הנראה אין סיבה לדאגה ומדובר ברפלקס שיכול להופיע בעיקר בשתיית משקאות קרים. במידה והכאב חוזר ונשאר קבוע כדאי להגיע לבירור רפואי.

כאב ראש וסחרחורת

שאלה: בהדמיה התגלו אצלי פריצות דיסק צווארי עם היצרות ולחץ. מלבד התסמינים הרגילים יש לי כאבי ראש וסחרחורות שהחלו לפני כמה ימים. האם הסחרחורת קשורה לבדיקת ההדמיה? כדורים שקיבלתי נגד בחילה וסחרחורת עוזרים רק מעט. מה אוכל לעשות כדי להקל על כאב ראש וסחרחורת?

תשובה: אינני יודע אם נשללו כל הגורמים לסחרחורת, אולם אחד הגורמים הוא גירוי חוט השדרה הנוצר בשל לחץ המופעל עליו. במצבך כפי שתיארת זו אפשרות סבירה ולכן הגיוני לבצע צילומי כיפוף יישור של הצוואר ו-MRI.

כאב ראש ילדים

שאלה: בני בן 8 ומספר תוך בכי שכואב לו הראש באזור המצח ובצידי הראש. זה מתרחש פעם בחודש או חודשיים ועובר לאחר שאני נותנת לו נורופן. לילה שעבר באופן חריג התעורר עם כאב ראש. האם מדובר באותו סוג של כאב בזמן היום או שינה בלילה? דבר נוסף שעליי לציין שהוא אוכל הרבה דברי מתיקה ויש לו כאבי רגליים לעתים קרובות.

תשובה: כאבי ראש אצל ילדים היא תופעה נפוצה. כדאי לבצע בירור אצל רופא עיניים ונוירולוג. כל הסיכויים שזה יחלוף מאליו.

כאב ראש בקודקוד

שאלה: לפני חודש וחצי נפל עליי חפץ כבד ממדף ואני סובלת מכאב ראש בקודקוד. קיבלתי טיפול תרופתי ולחץ הדם עלה משמעותית. אופטלגין לא עוזר. עשו לי CT ואמרו שיצא בסדר. אני גם לוקחת קספו אבל לא עוזר. הכאב בקודקוד ממשיך מה לעשות?

תשובה: כאב ראש המופיע לאחר חבלה עלול להמשך זמן רב ולכן כדאי להמשיך לקחת תרופות נוגדות כאב. יש להניח שהכאב יידעך וייעלם.

כאב ראש פועם

כאב ראש פועם ומיגרנה

שאלה: מהבוקר אני חשה כאב ראש פועם (כל מספר דקות) באזור הרקה השמאלית ולאחר מכן הרגשתי אותו בעיקר בשמאלית. נורופן ואופטלגין הקלו. האם כאב ראש פועם הוא מגרנה או משהו אחר? תוך כמה זמן ה יעבור?

תשובה: בהחלט יתכן וזה כאב ראש הקשור למיגרנה. על מנת לאבחן כמיגרנה צריך מספר התקפים.

כאב ראש פועם מעל האוזן

שאלה: בשלוש השנים האחרונות, בתקופת החורף, אני סובלת מכאב ראש פועם מעל האוזן הימנית עם הקרנה לאזור הפנים. הכאב חולף לאחר שאני לוקחת משככי כאב במשך שבועיים שלושה. בבדיקות שנעשו הכוללות CT ו-EEG לא נמצא דבר. מה יכול להיות הגורם?

תשובה: כאב באזור שתיארת יכול להיגרם מלחץ על העצב העורפי. בדרך כלל זריקה עם חומר נוגד דלקת עוזרת.

כאב ראש למעלה

שאלה: אני מרגיש לעתים קרובות כאב ראש למעלה שמתחיל מאחורי הראש או מימין ומתפשט לעל האזור של הראש למעלה או לכולו. התחושה היא שמשהו נתמתח. ממה זה נגרם?

תשובה: אין לי מספיק מידע כדי לענות על שאלתך אולם יש להניח שזה סוג של מיגרנה. מציע לנסות טיפול ממוקד בהתקף עצמו. פנה לרופא המשפחה או לנוירולוג.

כאב ראש לוחץ

שאלה: בת 52, סובלת מכולסטרול, לחץ דם גבוה ותת פעילות של בלוטת התריס. אני נמצאת בתהליך דיאטה בחודשיים האחרונים עם ירידה הדרגתית של 7 ק"ג. בעשרה ימים אחרונים מרגישה כאב ראש לוחץ. לרוב הוא מתחיל מאחורי הראש ומתפשט למצח בליווי אף סתום. גיליתי שהתעטשויות משחררות את הלחץ והכאב חולף מאליו ללא משככי כאב. ממה זה יכול להיגרם ומה עושים?

תשובה: הכאב אותו תיארת יכול להתאים בין היתר לכאב ראש תעוקתי, הגרם להתכווצות של שרירי הקרקפת. עם זאת, כדאי וצריך להגיע לרופא עיניים לבדיקת קרקעיות עיניים על מנת לשלול לחץ הנוזל המוחי המתאים לירידה חדה במשקל.

כאב ראש במאמץ

כאב ראש במאמץ קל

שאלה: בשבוע האחרון יש לי כאבי ראש קשים כשאני בשירותים. אני לא מתאמצת יתר על המידה אבל למרות זאת מופיע התקף כאב ראש בצד שמאל. מה יכול להיות הגורם? האם זה מסוכן?

תשובה: כאבי ראש במאמץ מחייבים בדיקה ובירור יסודי אצל נוירולוג. נא לא לדחות.

כאב ראש במאמץ אצל ילד

שאלה: בני בן 12 והרגיש בזמן מקלחת כאב ראש חזק ולוחץ. הוא סיפר שהתיישב מעוצמת הכאב כדי לא לאבד הכרה. נתתי לו אופטלגין אבל הכאב נשאר בצד הראש ומתגבר בכל מאמץ גופני שהוא עושה. מה צריך לעשות? זה מחייב בדיקה אצל רופא?

תשובה: עלייך לקחת אותו לבדיקת נוירולוג ילדים. סביר שהוא יפנה אתכם להדמיית עורקי המוח. אל תזניחי.

כאב ראש עמום

שאלה: בשנה האחרונה אני מרגישה כאב ראש עמום, במקום אחר בכל פעם. בדרך כלל בזמן שינה. לפעמים שינוי תנוחה עוצר את הכאב. זה לא כאב קשה אבל חשוב לי לאתר מה הגורם. תודה.

תשובה: בדרך כלל כאב עמום מהסוג שתיארת אינו קשור לבעיה מסוכנת. סיבה אפשרית היא לחצים ומתחי שרירים באזור הצוואר והקרקפת. תשובה מעמיקה ומדויקת יותר יכולה להינתן רק לאחר בדיקה.

כאב ראש כרוני (ממושך)

שאלה: בת 23, ויש לי כאבי ראש כרוניים מאז תקופת הילדות. בשלוש השנים האחרונות לוקחת ליריקה, דרלין ובקלוסל ומשתמשת ברוקסט פלוס לפי הצורך ולעתים גם זומיג שלא כל כך משפיע. ניסיתי במקומו ריזלט שלא עזר. בשבועיים האחרונים יש לי כאב ראש קשה מאוד וכדורים לא עוזרים. שאלתי היא איזה מהטריפטים הכי יעיל? איך להפסיק את הליריקה שלא עוזרת בלי כאבים? איזה כדור יעזור?

תשובה: אפשר לקחת את כל הטריפטים מיד כשההתקף מתחיל. לא צריך להתחיל עם רוקסט. קשה לצפות מראש איזה טריפטן יהיה טוב יותר עבורך. לגביי שאלת השינוי או ההפסקה של תרופה, אני ממליץ לעשות בייעוץ וליווי של נוירולוג.

2 Replies to “כאב ראש”

 1. שירין המבררת

  בת 35 אני חווה כאבי ראש לפעמים במצח בין שתי בגבות ולפעמים בצד הימני, לפני התחלת הכאב אני מרגישה לשניות נימול בחצי ראש ימין מהקודקוד ולאחר מכן קור דומה למצב כאילו שמתי קרח על האזור ואז זה נעלם. לאחרונה חוויתי נימול ואז הרגשת הקור בחצי הראש אך לראשונה לאחר שניה או שתיים הרגשתי גל חום מהקודקוד בצד ימין וירד לכלול גם את האוזן הימנית וגם את הלחי עד כדי כך שממתי במהירות את היד על האוזן כי רמת החום שהרגשתי אותה מאוד דומה להתקרבות לתנור חם מאוד, חם כדי כדי התחלת צריבה…
  אני לא מאובחנת בשום פתלוגיה
  מה זה יכול להיות?

  • ניהול

   שירין שלום וברכה,
   מצטערת לשמוע על מצבך.
   האם תוכלי לספר כמה זמן את סובלת מהתסמינים שתיארת? מדובר במצב סטטי או שהולך ומחמיר?
   כתבת שלא נמצאה פתולוגיה וזה דבר חיובי. האם עברת בירור מקיף על ידי מומחה לנוירולוגיה? האם הוא שלח אותך לבדיקות עזר? ואם כן, אילו בדיקות ביצעת ומה האבחנה והטיפול שהציע לך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *