גבר יושב במשרד ואוחז את החזה בכאב

כאבים בחזה – שאלות ותשובות

כאבים בחזה יכולים להופיע בצורות רבות ומגוונות. החל מכאבים עמומים ועד דקירות חדות.

לעתים ההרגשה תהיה שהחזה נמחץ או הרגשת בעירה. אצל חלק מהסובלים, הכאב יתפשט במעלה הצוואר, אל הלסת, ולאחר מכן יקרין לאזור הגב או הידיים (אחת או שתיהן).

מה יכול לגרום לכאבים בחזה?

התשובה לכך אינה פשוטה. ישנם מצבים רפואיים רבים שעלולים לגרום כאבים בחזה. חלקם אינם קשורים ללב. וחלקם מהווים שכנת חיים – וקשורים ללב או לריאות. ריכזנו בדף זה שאלות נפוצות הקשורות לכאבים בחזה ותשובות של קרדיולוגים.

לתשומת לבכם! לא ניתן לבצע אבחנה רפואית על סמך מידע זה. בכל מקרה של כאב בחזה – יש לחפש עזרה רפואית מידית.

שאלות ותשובות

כאבים בחזה בצד שמאל

ש: אני בן 45, עושה ספורט באופן מסודר. לפני יומיים התחלת להרגיש כאבים בחזה בצד שמאל. הכאבים עמומים ורמת הכאב נמוכה. הכאבים נמשכים גם היום כל כמה דקות ואז מפסיקים. העצמה לא חזקה אבל מורגשת ולכן אני מודאג.  חוץ מהכאבים בחזה צד שמאל אני מרגיש טוב ולא מרגיש  סימפטומים נוספים. דבר נוסף שעליי לציין, שהכאבים לא מחמירים בזמן מאמץ ונשארים זהים. השאלה אם דחוף לבדוק מה הגורם או שאפשר להמתין לראות אם עובר לבד?

ת: לכאבים בחזה בצד שמאל יכולות להיות סיבות רבות. חלקן קשורות ללב. כאבים בחזה הקשורים לבעיה בלב לרוב יתעצמו בזמן מאמץ, אך לא תמיד ולכן לא ניתן לבצע אבחנה ללא בדיקות ורקע רפואי.  מומלץ שלא להמתין או להתעלם מכאבים בחזה שלא ברור מקורם. פנה באופן מידי למוקד רפואה דחופה לבדיקת מקור הכאבים.

ש: בן 33, לפני כעשרה ימים הופיעו אצלי כאבים בחזה בצד שמאל יחד עם דקירות וחולשה. הכאבים הופיעו בזמן מנוחה (אני עובד מול מחשב). נשלחתי לבדיקות אק"ג, אקו לב ומבחן מאמץ שיצאו תקינות. ממה זה יכול להיגרם?

ת: יכולות להיות סיבות רבות ומגוונות לכאבים בחזה. בהסתמך על גילך הצעיר והבדיקות שעברת יש להניח שמקור הכאבים אינו קשור ללב. ייתכן שהדבר קשור מקושי גרמי (שרירי) הנובע מישיבה ממושכת בפוזיציה קבועה. יש להמשיך בירור לאיתור הגורם.

כאבים בחזה בצד שמאל אצל נשים

ש: שלום לכם, הנני בת 43 וסובלת בשנה האחרונה מכאבים בחזה בצד שמאל. התחושה של פרפור בלב. לעיתים יש הקרנה ליד השמאלית. לקראת שינה בלילה מרגישה מחנק ורעד באזור החזה והצוואר ולפעמים גם כאב עמום ברגלי הימנית. אקו לב היה תקין. מה זה יכול להיות?לאן לגשת להמשך בירור?

ת: מרבית התסמינים שאת מתארת, מלבד הכאב ברגל ימין, יכולים להתאים להפרעה שמקורה בלב ולכן ממליץ להמשיך בירור. ממליץ לבצע מעקב אק"ג רציף של 24 שעות (הולטר) ואולי אפילו מעקב ארוך יותר. הסבירות למחלת לב כלילית (ירידה באספקת דם לשריר הלב) נמוכה מאוד בגילך, אולם בכל זאת כדאי לעשות מבחן מאמץ כיוון שבבדיקה זו ניתן לחשוף לעיתים הפרעות קצב. עם מכלול התשובות לבדיקות אלה יש לפנות להערכת קרדיולוג.

כאבים בחזה ובגב

ש: אני בת 21, חווה בשבועיים האחרונים דקירות וכאבים בחזה בצד שמאל. לכאבים מתלווה הזעה וכאב שמקרין ליד, לגב ולעיתים לרגל. בדיקות אקו לב, הולטר, מבחן מאמץ ואק"ג יצאו תקינות. ביצעתי גם אולטרסאונד שד שיצא תקין גם הוא. הכאבים ממשיכים ואינני יודעת להיכן להמשיך?

ת: כל הסיכויים שהתסמינים שאת חווה אינם קשורים ללב. ממליץ לחזור לרופא ולהשלים בדיקות דם הכוללות סמני דלקת.

כאבים בחזה בצד ימין

ש: שלום, אני בן 28 ובריא בדרך כלל. הרגשתי כאב בחזה בצד ימין שהיה חזק ופתאומי וחלף. אני לא עושה כמעט ספורט ועד היום לא הרגשתי כאב בחזה. האם עליי לפנות לבדיקת רופא דחופה?

ת: כאבים בחזה אינם בהכרח ממקור לבבי ובהחלט עלולים להיגרם ממתיחת שריר. יש גם חשיבות לגורמי הסיכון כמו יתר לחץ דם, סוכרת, עישון וכד'. במידה והכאבים נמשכים, בהחלט מומלץ לפנות לרופא כדי שיאבחן מה הגורם.

כאבים בחזה נשים

ש: אני בת 54, לאחר יום עבודה עמוס, בשעות הערב לאחר מקלחת, הרגשתי כאבים פתאומיים, מעין התכווצויות, בחזה בצד שמאל לכיוון הסרעפת ולאחר מכן קוצר נשימה. יצאתי החוצה לשאוף אוויר והמצב נרגע לאחר כרבע שעה אבל הרגשתי שקר לי. האם יש משמעות לסימנים שתיארתי?

ת: התסמינים שתיארת יכולים להתאים לתעוקת חזה הנגרמת מאספקת דם לקויה ללב. עליך לפנות בדחיפות לבדיקת רופא.

ש: בת 23 ומרגישה לחצים כואבים בחזה כחצי שנה. לעיתים יש עלייה בדופק ללא סיבה או מאמץ. בנוסף יש לחצים בראש. רופא משפחה שלח אותי לאק"ג ובדיקות דם ויצא תקין. הרופא נתן לי הפנייה לאקו לב ואמר שהוא בטוח שלא יתגלה דבר אבל רק כדי שאהיה רגועה. שאלתי היא האם כדאי לבצע את הבדיקה למרות שהרופא בטוח שהכל תקין? ומה לדעתך יכולות להיות הסיבות לכאבים?

ת: הרופא ככל הנראה מעריך שהתסמינים שתיארת הן ממקור נפשי. בכל זאת, מומלץ להשלים את הבדיקות שהמליץ הרופא ולקבל ממנו המשך הנחיות טיפוליות למצוקה שתיארת בהתאם לממצאים.

כאבים בחזה בהריון

ש: היי, אני בשבוע 30 להריון ומרגישה דקירות בחזה בצד שמאל. לא בשד אלא מתחת, באזור של הלב וגם קצת קשה לי לנשום. קצת קשה לי  להסביר את המיקום בדיוק. לפעמים יותר כואב לי כשאני מנסה לנשום עמוק. זה בא והולך בלי קשר למנוחה או מאמץ. האם עליי לדאוג?

ת: בזמן הריון, יתכנו כאבים באזור הלב, לצד קשיי נשימה, נפיחות בבלוטות החזה ושינויים בעור. לכאב יכולים להיות מספר גורמים: הראשון הוא הפרשה מוגברת של פרוגסטרון בזמן ההיריון, מגיע יותר חמצן לדם ומכאן הכאבים בחזה וקוצר הנשימה בגלל הכאב. גורם נוסף לכאבים בחזה הוא היחלשות של שרירים מסוימים החל מתחילת השליש הראשון. גורם נוסף קשור לעודף נוזלים הגורם לנפיחות וכאב בעיקר בבלוטות החזה ומתחת לזרועות. עם זאת, לצד התסמינים הקשורים להריון. כדאי לשלול בעיות הקשורות ללב. לכן כדאי להגיע לרופא/ה המטפל/ת ולהיבדק כדי להיות בטוחה.

כאבים בחזה בזמן נשימה

ש: שלום, בן 43, סובל לעיתים מלחץ דם גבוה אבל לא נוטל כדורים. לעיתים אני סובל מיום יומיים של קושי לנשום עד כדי קושי לדבר. בנוסף מרגיש חולשה. אין כאבים בחזה או תסמינים אחרים. ולאחר זמן מה זה מפסיק ואני מרגיש טוב ונושם בקלות. ממה זה יכול להיגרם?

ת: התיאור שלך לא כל כך מתאים לבעיה הקשורה ללב. אך עדיין כדאי לבצע בדיקות כדי לשלול. אפשרויות נוספות הן אסטמה, אלרגיה וכד'. פנה לבירור רפואי.

כאבים בחזה מלחץ נפשי

ש: שלום, בחודש האחרון אני מרגישה כאבים באזור החזה. בהתחלה התחושה הייתה רק בצד ימין, אחר כך עברה גם לגב. בצילומי חזה שעברתי התוצאה הייתה תקינה. כנ"ל במיפוי עצמות ובדיקות דם. אני לא רואה איזושהי שיטתיות או הגיון מבחינת הופעת הכאבים. הם יכולים להופיע כשאני יושבת בסלון, עושה הליכה או במקלחת. הכאבים בחזה גורמים ללחץ נפשי קשה אצלי. מה יכול להיות הגורם?

ת: סוג הכאבים שתיארת יכולים במקרים רבים להיגרם מלחץ נפשי וחרדה. הם את נמצאת לאחרונה בלחץ נפשי כלשהו? פיטורין בעבודה או עבודה חדשה? מתחים בבית? קשיים עם בן הזוג? הפרעות שינה? שינויים בהרגלי אכילה?

כל אחת מהסיבות הללו וגורמי לחץ נוספים עלולים לגרום לכאבים שתיארת. כדאי מאוד לבצע את כל הבדיקות שעלולות להיות קשורות לכאב, כולל בדיקה אצל קרדיולוג, שוודאי יפנה אותך לבדיקות כמו אק"ג, אקו והולטר. יש לקחת בחשבון שגם לאחר בדיקות לא תמיד ניתן למצוא את המקור לכאב.

כאבים בעצם החזה

ש: שלום, אני בן 22, ומרגיש כאב עמום בעצם החזה בארבעת החודשים האחרונים. לפעמים אני שומע קול חריקה או פיצוח באזור עצם החזה כשאני זז או משנה פוזיציה למצב מסוים. אני מעשן "קל". כמה סיגריות ביום במשך השנתיים האחרונות. הרופא אמר לי שהריאות שלי נקיות ומצב הלב תקין והתחושה היא ככל הנראה בשל דלקת אין צורך בבדיקות רנטגן כיוון שמדובר בתופעה חולפת.

מטרידה אותי האפשרות שהכאבים בעצם החזה עלולים להיות מסרטן הריאות. הם זה ייתכן למרות שאמר שהריאות נקיות? אני גם משתעל מעט בתקופה האחרונה אבל אין לי תסמינים אחרים. בנוסף הפסקתי לעשן.

ת: הפסקת העישון היא רעיון טוב ומבורך. לגביי האפשרות שהכאבים בעצם החזה נובעים מסרטן הריאה, יש לקחת בחשבון שיש תסמינים וסימנים רבים שיכולים להיות קשורים לאבחון סרטן הריאה. האבחנה בפועל מתבצעת על ידי לקיחת ביופסיה ו/או באמצעות CT. הרופא שלך ככל הנראה אינו רואה חשש או אפשרות של סרטן הריאה ולכן לא שלח אותך לבדיקות.

סביר להניח שהכאבים בעצם החזה והשיעול קשורים לעישון. לא רואה סיבה לדאגה לגביי האפשרות של סרטן בשלב זה. במידה והתסמינים שתיארת אינם שוככים, יש לפנות לרופא בשנית לבירור אפשרויות נוספות.

כאבים באמצע החזה

ש: היי, אני בן 42 וסובל מכאבים באמצע החזה. זה קורה בעיקר בזמן האוכל ולאחריו. כמו כן אני מרגיש חולשה. האם מדובר בדלקת בסרעפת או בוושט?

ת: כאבים באמצע החזה והתסמינים הנוספים שתיארת בהחלט עלולים להיות קשורים לוושת. כדאי לפנות לגסטרואנטרולוג.

ש: ביצעתי גסטרוסקופיה ונמצא גסטריטיס (דלקת בקיבה). התשובה לדגימה שנלקחה הייתה MILD SUPRFICIAL GASTRITIC. האם מדובר בגסטריטיס כרונית או שהיא יכולה לעבור? איך כדאי לטפל? אני לא יודעת אם זה קשור, אך התגלה אצלי במקביל בקע סרעפתי והתחושה היא של כאבים בחזה באמצע מקרין גם לגב. ממה נגרמים הכאבים? מהבקע, מהדלקת או משניהם?

ת: לפי תיאורך, את סובלת מדלקת קלה ושטחית. לא צויין אם היא כרונית. הטיפול למצבך צריך להיקבע על ידי הרופא לפי חומרת הדלקת והתגובה שלך לטיפול. הכאבים בחזה באמצע שתיארת בהחלט עלולים להיות קשורים לדלקת

כאבים בלב

ש: רוב שלומות, אני מרגיש מעין דקירות או כאבים בלב בחצי השנה האחרונה. זה מלווה בכאבים פנימיים. זה מתרחש בערך אחת לשבוע. עשיתי קרדיוגרמה ונאמר לי שיצא תקין. האם כדאי להגיע לקרדיולוג לבדיקה מעמיקה יותר?

ת: לרוב, הרגשה של דקירות או "כאבים בלב" אינה מאפיינת מחלות הקשורות ללב. עם זאת, התוצאות התקינות של האק"ג אינן שוללות מחלת לב וכיוון שציינת גם "כאבים פנימיים" ולאור העובדה שהתופעה קיימת רק מספר חודשים כדאי לבצע בכל זאת בירור מעמיק יותר.

ש: אני בן 25, ולפני מספר חודשים הרגשתי כאבים בצד שמאל בזמן אכילה שחלפו לבד. ביצעתי בתקופה זו בדיקות דם כלליות שיצאו תקין. עם זאת, אני מרגיש מדי פעם כאבים בלב – בצד שמאל. עד כה עשיתי ספורט באופן לא סדיר. ולפני 10 ימים התחלתי לרוץ, ריצה קלה, עם הפסקות מדי כמה דקות. הייתי רוצה לדעת אם אינני מסכן את עצמי בכך?

ת: שלום, סוג הכאבים שתיארת אינם אופייניים להפרעה שמקורה בלבב אצל בחור בגילך. יש להניח שהכאבים נגרמים מהשלד ומערכת השרירים. אפשרות נוספת שיש לך פעימות מוקדמות שמקורן בחד וגורמות להרגשה שהלב עוצר ולאחר מכן פעימה חזקה ומכאן תחושת ה"כאבים בלב". ניתן לבצע אק"ג או הולטר. במידה ויצא תקין, ברוב המקרים אין לזה משמעות קלינית.

כאבים בחזה בזמן נשימה עמוקה

ש: אני בן 28, ברקע יש לי חלון סגלגל פתוח (PFO). בשבועיים האחרונים יש לי כאבים בצד ימין של החזה שמתגברים בזמן נשימה עמוקה. עשיתי צילום חזה שיצא תקין. מה הצעד הבא שיש לבצע?

ת: כאבים בחזה בזמן נשימה עמוקה הם לרוב כאבים ממקור מוסקולוסקלטלי, דהיינו בשרירים או בעצמות בית החזה. אי אפשר להגיע לאבחון או המלצה לגביי המשך בירור ללא בדיקה. יש לפנות לרופא להמשך בירור.

ש: בן 20, סובל מעל שבוע מכאבים בחזה המופיעים בצד ימין בעיקר בזמן נשימה עמוקה. אין לי שיעול או קוצר נשימה. כמו כן לא נחבלתי. צילום חזה שביצעתי יצא תקין. לאן כדאי לפנות? תודה.

ת: קשה לדעת ללא בדיקה אולם ייתכן ואתה סובל מדלקת קרום הראה. ההמלצה שלי לגשת חזרה לרפא המשפחה או מומחה ריאות לבדיקה ואבחון.

4 Replies to “כאבים בחזה – שאלות ותשובות”

 1. תהילה אלבלק

  היי אני בת 26 אני מרגישה כאבים מעל החזה בעצם יותר .שאני מתקופפת כואב וגם שמוזיזה את היד .הכאבים הם יומיים .ממה זה נראה לך ?

 2. מערכת

  תהילה ברכה ואור,
  יכולים להיות הרבה גורמים לתסמינים שתיארת.
  האם פנית לרופא/ת המשפחה או רופא אחר בעניין? אילו בדיקות ביצעת?
  רפואה שלמה.

 3. מעיין

  היי בת 24 סובלת מי כאבים כבר שבוע בערך כאבים בצד שמואל וכל הצד השמאלי שלי כאב גם באזור הגב וגם באזור של החזה כאבים היומים מחמיר כך יום מחדש

  • ניהול

   מעיין ברכה ואור,
   צר לי לשמוע שאת סובלת מכאבים.
   האם מדובר במצב ידוע ו/או שהתרחש בעבר? האם נבדקת ביסודיות על ידי רופא? במידה ולא, מוטב לנקוט במשנה זהירות.
   כלומר, לפני שמתייחסים לכך ככאבים על רקע נפשי שיחלפו מאליהם או מסיקים מסקנות נמהרות ללא ביסוס עובדתי, יש להגיע לרופא ולבצע בדיקות מסודרות כדי לשלול מצבים רפואיים אחרים שעלולים לגרום לתסמינים שתיארת.
   רפואה שלמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *