חרדה תסמינים (סימפטומים)

קיימים מעל 100 תסמינים (סימפטומים) הקשורים לחרדה, התקפי חרדה והפרעות חרדה נוספות. ביניהם הפרעת חרדה חברתית (SAD), הפרעת חרדה כללית (GAD), הפרעה טורדנית כפייתית (OCD), הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) ופוביות למיניהן.

תסמינים הקשורים לחרדה

בין התסמינים הקשורים להופעת חרדה מתמשכת או התקפי חרדה ניתן למנות את הבאים:

כאב בחזה, כאב ראש, יובש בפה, תחושת שריפה בעור, בחילה, דפיקות לב, הפרעות שינה, חוסר שקט, קוצר נשימה, כאבי בטן ובטן רגיזה, סחרחורת, תחושה שאת/ה עומד/ת לצאת מדעתך, שרירים מתוחים, צוואר תפוס, הרגשת פעימות באוזניים, פחד מפני מוות או אבדן, הרגשת חולשה ברגליים, הרגשה של פולסים חשמליים, הרגשת דקירות או עקצוצים בפנים, ידיים או רגליים קרות מיוזעות עם תחושת קהות או עקצוצים.

חרדה מתמשכת – תסמינים פיזיים ונפשיים

סוג וחומרת התסמינים משתנה משתנה בין אדם לאדם. אצל חלק מהסובלים יש רק סימפטום אחד או שניים, בעוד שאחרים יסבלו מתסמינים רבים. ביניהם פיזיים ונפשיים.

תסמינים נפשיים

חרדה מתמשכת עלולה לגרום שינויים התנהגותיים, הכוללים שינויים באופן החשיבה וההרגשה לגביי דברים, ומתבטאים בתסמינים כגון: אי שקט/חוסר מנוחה, הרגשת אימה ופחד, תחושה של הסובל שהוא נמצא "על הקצה", קשיי ריכוז ועצבנות.

תסמינים נפשיים עלולים לגרום נסיגה בקשרים חברתיים, למשל פגישות עם משפחה ומכרים, כדי להימנע מתחושות הלחץ והדאגה. גם יציאה לעבודה, הופכת לקשה ומלחיצה וגורמת לאדם הסובל להוציא חופשת מחלה כדי להימנע מהסימפטומים הקשים הכרוכות במפגשים חברתיים בעבודה.

חוסר היכולת להתמודד עם אינטראקציה אנושית ויציאה לעבודה, עלולים לגרום להחמרה נוספת ברמת הדאגה וכמו כן ירידה בהערכה העצמית.

תסמינים פיזיים

חרדה מתמשכת עלולה לגרום לתסמינים עם השפעה פיזית חמורה. הנפוצים מביניהם הם: עייפות ותשישות, סחרחורת, פעימות לב מהירות ו/או לא סדירות, שרירים מתוחים וכואבים, יובש בפה, רעידות והתכווצויות, קוצר נשימה, הזעת יתר, אי נוחות או כאב בבטן, כאבי ראש והפרעות שינה.

האם יש הבדל בין תסמיני חרדה והפרעת חרדה?

ככלל, התסמינים של 2 המצבים זהים. ההבדלים שכן קיימים, קשורים להתגברות במשך הזמן, הסוג, העצימות ותדירות ההתקפים. מכל בחינה אחרת – הם זהים.

לקריאה מורחבת על – הפרעת חרדה

נשים לעומת לגברים

מרבית התסמינים בנשים ובגברים זהים. עם זאת, ישנם מספר מאפיינים שונים הקשורים לשוני הביולוגי.

חרדה גורמת לכניסה של הורמונים הקשורים ללחץ, ביניהם קורטיזול (הורמון הדחק), אל מחזור הדם. משם הם מגיעים לנקודות מסוימות בגוף שגורמות להפעלת תגובות חירום ("הילחם או ברח") – המכינות את כל מערכות הגוף לפעולה מידית.

כיוון שלהורמוני לחץ יש השפעה על הורמונים נוספים, נשים יכולות להרגיש מגוון רחב יותר של סימפטומים ותחושות עקב השפעת הורמוני הלחץ על ההורמונים הקשורים למחזור הווסת. לכן נשים רבות מדווחות על עלייה ניכרת בתסמיני חרדה בזמן הופעת מחזור החודשי.

בשל שינויים ביולוגיים, תורגש עלייה בסימפטומים גם בקרב נשים בתקופת הריון, בזמן ההתאוששות לאחר הלידה וגם בגיל המעבר.

התקף חרדה – תסמינים

תסמינים של התקף חרדה כוללים פחד נורא ואינטנסיבי. כיוון שמדובר בעוצמות חזקות ביותר, מרגישים הסובלים מהתקף כאילו יצאו או איבדו שליטה על גופם ונפשם.

תסמינים נפוצים

הסובלים מהתקף מדווחים על תסמינים הכוללים: פחד משתק, הרגשה שהם עומדים לאבד שליטה או להשתגע, תחושה של סכנה נוראית, הרגשה שעומדים למות, דחף לברוח, סחרחורת, דפיקות לב חזקות, כאבים בחזה, רעידות, הזעה וקוצר נשימה, הרגשה של ניתוק מהמציאות, צריבה או עקצוצים בעור, חולשה באזור הברכיים, גלים חום וקור, תחושת קהות.

תסמיני משנה

אל הסימפטומים המופיעים בזמן התקף, אותם הזכרנו לעיל, עלולות להתלוות התחושות הבאות:
1. הרגשת חנק – תחושה שהגרון נסגר, נהדק ונאטם או שעצם זר נתקע בגרון.
2. הרגשת בלבול ו/או מצוקה רגשית ו/או כעס.
3. דפרסונליזציה – תחושה של ניתוק מהמציאות, "אני מדברת אתך ולא מרגישה שאני פה".
4. סחרחורת וחוסר יציבות.
5. הרגשה שאינכם יכולים להרגיע את עצמכם.
6. קיבה קשה, בחילה או רצון דחוף ללכת לשירותים (שתן, צואה).
7. רצון או דחף לבכות.

לקריאה נוספת –  10 טיפים להתמודדות עם התקף חרדה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

error

שתפו חבר או חברה