חולה עם זרמים בגוף וכאבים בחזה שוכב על מיטה בבית החולים. עינו פקוחות לרווחה מפחד. וסביבו הרבה רופאים שבודקים אותו

זרמים ברגליים, בידיים, בחזה, בגוף או בראש

לעתים שכיחות מגיע אדם לרופא או לחדר המיון, ומספר בבהלה על הרגשת זרמים ברגליים ובידיים. 

אדם אחר יתאר תחושה של עקצוצים או זרמים בראש ואשה נוספת תדווח על זרמים בחזה ובגוף. מה ההסבר לתחושות הללו?

תחושת זרמים או עקצוצים

התחושה היא שהגוף או חלק מסוים בגוף, למשל ידיים, רגליים, ראש או חזה, עבר זעזוע שניתן לתארו כהרגשה של זרמים חשמליים או עקצוצים. ההרגשה יכולה להופיע כמו רעד חד ומהיר או רטט קבוע. בכל זמן במהלך היממה ובדרך כלל ללא הופעת סימנים מקדימים.

לתסמינים הללו יש נטייה להופיע באופן חמור יותר לקראת שינה או כאשר מנסים להירגע. הם יכולים להיות מלווים בתחושה של מעין דקירות בכל חלקי הגוף ויכולים להופיע באופן קבוע (כרוני) או לעתים רחוקות לכאורה ללא כל חוקיות או הגיון שהאדם הסובל יכול להסביר.

זרמים בגוף עקב חרדה

חרדה עלולה להשפיע ולפגוע במערכות גוף שונות, ובכללם מערכת העצבים. כאשר הפרעת חרדה עוברת סף מסוים, השונה בין אדם למשנהו, מערכת העצבים עלולה לפעול באופן שאינו רצוני ואינו יציב. פעולה זו עלולה לגרום לתחושת עקצוצים וזרמים בגוף וחולשה, היכולים להופיע בלילה, אפילו בזמן שינה, ובמהלך היום.

בהנחה שנשללו מצבים רפואיים אחרים, הרי שתחושת זרמים בגוף, הנה לעתים קרובות תסמין של חרדה ומתח. וכן, למרות שתסמינים אלו, המופיעים בשל חרדה, עלולים להיות קשים, מדאיגים ומטרידים ביותר, הם אינם מהווים אינדיקציה למצב רפואי חמור יותר ולא גורמים נזק.

זרמים ברגליים

תחושה של זרמים ברגליים יכולה להופיע בזמן של שכיבה, מנוחה או עמידה. לבד או יחד עם זרמים בידיים או בחלקי גוף אחרים. לעתים קרובות מייחסים תחושת זרמים ברגליים למצב חרדה. עם זאת, יש לשלול מצבים רפואיים אחרים לפני שמגיעים לקביעה כי אכן מדובר בתסמין הקשור לחרדה.

למעשה, מרבית התחושות של זרמים ברגליים נגרמות בשל הפרעה כלשהי בחוליות עמוד השדרה המותני, הנמצאות בין הצלעות והאגן, או בשל פגיעה בעצבים ההיקפיים (חלקי מערכת העצבים אשר מקשרים את מערכת העצבים המרכזית עם הרגליים, הידיים ואיברי הגוף).

גורמים אפשריים לתחושת זרמים ברגליים כוללים:

ארכנואידיטיס (דלקת קרום הקורים)

מחלה נוירופטית (הפרעה במערכת העצבים) כרונית, המקיפה את המוח ואת חוט השדרה, ונגרמת בשל דלקת והצטלקות של הקרום הארכנואידי (עכבישי) במוח. התוצאה היא כאבים כרוניים באזור הגב התחתון והגפיים ותחושת כאב[1] וזרמים חשמליים ברגליים.

תסמונת התעלה הטרסלית (TTS)

תסמונת זו [2]נגרמת כאשר העצב השוקתי האחורי, הנמצא בתעלה הטרסאלית, נלכד בתעלה. תסמינים אופייניים לתסמונת התעלה הטרסלית הם כאבים ותחושת עקצוצים, וזרמים ברגל ובעיקר בכף הרגל.

בלט דיסק

נגרם כאשר דיסק, הנמצא בין החוליות, יוצא ממקומו וגורם לכאב המקרינים לרגליים[3] בדומה לזרמים חשמליים. לרוב על אחת הרגליים ולעיתים שתיהן.

סוכרת

מחלת הסוכרת, בעיקר בקרב חולים שאינם מטופלים באופן מיטבי, עלולה להוביל למצב שנחשב לשכיח ביותר של המחלה – הנקרא נוירופתיה סוכרתית[4]. מצב רפואי זה, של פגיעה או תפקוד לקוי של העצבים ההיקפיים, פוגע בעיקר בגפיים (ידיים ורגליים) וגורם להרגשת כאב, ירידה בתחושה, והרגשת מעין זעזועים חשמליים.

פציעה

פציעה, כגון פגיעה במקלעת הברכיאלית, עלולה לגרום לשינוי או לנזק חולייתי ו/או עצבי, תוך גרימת סימפטומים שונים הכוללים: כאבים, חולשה בזמן עמידה או הליכה ותחושת זרמים חשמליים.

היצרות בעמוד השדרה (ספיינל סטנוזיס)

מדובר מחלה ניוונית, המתרחשה לרוב בגיל מבוגר וגורמת להיצרות תעלת עמוד השדרה ולדחיסת שורשי העצבים וחוט השדרה. חולים הסובלים מהיצרות בעמוד השדרה עלולים לסבול בן יתר התסמינים, הכוללים כאב, גם מזעזועים ותחושת זרמים חשמליים ברגליים או בידיים בזמן הליכה או עמידה.

רמות ויטמין B12 נמוכות

רמות נמוכות של ויטמין B12 עלולות להופיע בין היתר בקרב טבעוניים וצמחוניים ואנשים המפריזים בצריכת אלכוהול, העלולה גם לגרום נזק עצבי היקפי[5], שגורמים לתחושת חשמל או זרמים ברגליים וחלקי גוף אחרים. בקרב נשים הסובלות מאלכוהוליזם ניתן למצוא לעתים מזומנות חוסר בוויטמין B12, שעלול להחמיר את התסמינים שתוארו.

למחקר של חוקרים ישראלים על מחסור בוויטמין B12 בחולי טינטון (צפצופים באוזניים) – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8484483

זרמים בחזה

הרגשה של חשמול או זרמים בחזה, יכולה להיות רגעית, ולהופיע לאחר כאב פתאומי וחד בחזה. כאבים חדים מסוג זה מופיעים במהירות ונמשכים מספר שניות עד מספר דקות. לעתים אף יותר. תחושת זרמים בחזה היא במקרים רבים תחושת אי נוחות המופיעה יחד עם כאב חד בחזה המופיע לפרקים.

זרמים חשמליים בחזה וכאב

הכאב הוא גורם הקשור לתחושת חשמל וזרמים בחזה היכולה להופיע בנקודה מסוימת, לעתים בצד ימין או בצד שמאל, או להקרין על אזור או נתיב מסוים. לעתים זה ילווה עם תנועות של שרירי החזה והזרועות, במהלך נשימה או שינויים תנוחתיים. חלק מהאנשים עלולים להרגיש כאב וזרמים בחזה במהלך שינויים בטמפרטורה ובעיקר כשיש מזג אוויר קר.

תחושה זו, יכולה להגרם בשל מצבים רפואיים רבים, בעלי דרגת חומרה שונה. חלקם מחייבים התערבות רפואית מידית. לכן כדאי להיות מודעים לגורמים לתחושת זרמים בחזה ולנקוט צעדים בהתאם.

גורמים נפוצים:

הפרעות בדרכי העיכול

ריפלוקס (החזר קיבתי ושטי), הוא מצב פתולוגי שבמהלכו חוזר נוזל מהקיבה אל הוושט. ריפלוקס[6] הנו גורם נפוץ לכאב בחזה, המורגש בעיקר במרכז החזה. לעיתים הכאב מופיע בצד שמאל, קרוב לאזור הבטן, ויכול לנבוע מהפרעות בקיבה – למשל קלקול קיבה, צריבה בבטן או בגרון, הקאה, בחילה, כאב או נפיחות בבטן ושינוי בתנועת המעי.

הפרעות נוספות הקשורות לקיבה, כוללות מצבים הקשורים לוושט, לבטן או מערכת העיכול – למשל כיב פפטי (פצע במעי או בקיבה), עלולים לגרום כאבי וגירוי בדרכי המזון, תוך הרגשת צריבה או זרמים בחזה. כאב שנגרם מהיווצרות גזים או אבני מרה מופיע בדרך תחת הצלעות הימניות תחתונות יחד עם כאב חד באזור החזה.

הפרעות עצביות

העצבים הנמצאים בצוואר, בחזה, פנים והזרוע העליונה – קשורים לאזור החזה. כל פגיעה באחד העצבים הללו, עלולה לגרום לכאב חד ו/או תחושת חשמל או זרמים בחזה. תחושת חוסר הנוחות היא לרוב באזור השרירים והאזור בו נמצא העצב, אולם מתבטאת בחזה.

זיהום ויראלי, כמו למשל שלבקת חוגרת (הרפס זוסטר), המשפיע גם על העצבים, גם הוא עלול ליצור תחושה של זרמים חשמליים בחזה, כאשר יש מעורבות של אזור זה.

הפרעות שריר-שלד (MSD's)

זרמים בחזה המופיעים יחד עם כאבים פתאומיים וחדים ופתאומיים הנם לרוב תוצאה של בעיות הקשורות לשרירים ולשלד. כאבים מסוג זה קשורים לעתים מזומנות לכאב המוקרן ממפרק או שריר פגוע.

תחושת כאב חד מורגשת כאשר יש מתח בשרירי הצוואר, היד או החזה או כתוצאה מפגיעה בעצמות – למשל שבר, נקע או טראומה הקשורה למבנים בראש, צוואר, זרועות, צלעות וכד'. כאב הנובע מפגיעה בשריר-שלד יחריף בדרך כלל בעת תנועה של השרירי או המפרק הפגוע. כמו גם שינוי בתנוחה.

הפרעות הקשורות ללב

כאבים באזור החזה שקשורים ללב, יכולים להיות הרגשת חוסר נוחות בחזה ותחושה שיש באזור מעין זרמים חשמליים. לעיתים קרובות בשילוב לחץ וחוסר נוחות באיברים נוספים – צוואר, זרועות ולסת. תחושות אלה, יכולות להיות קשורות להפרעה זמנית בזרימת הלב ללב.

מצבים רפואיים אחרים שקשורים ללב ועלולים לגרום לשינויים בזרימת הדם או להשפיע על שסתומי או שרירי הלב עלולים גם הם לגרום לתחושות דומות.

הפרעות בדרכי הנשימה

הפרעות הקשורות לריאה, הכוללות זיהומים (למשל דלקת ריאות), אסתמה ודלקת של קרום הריאות, עלולה להתבטא בכאב שיופיע בחזה ותחושת חוסר נוחות. לעתים מופיעים כאבים חדים ותחושת חשמול או זרם בחזה, אשר משתנים בזמן נשיפה או שאיפה עמוקה.

זרמים בידיים

זרמים בידיים יכולים להופיע במגוון מחלות ומצבים רפואיים. לעתים יתלוו לתחושת הזרמים החשמליים בידיים תחושות נוספות כמו כאבים ועקצוצים. לעתים רק בידיים ולעתים גם ברגליים. להלן מספר מצבים רפואיים שכיחים העלולים לגרום לתחושת זרמים בידיים:

לחץ עצבי בגב או בצוואר

לעתים תחושת הכאב או הזרמים בידיים או ברגליים קשורים ללחץ עצבי בשל בעיה בגב או בצוואר. לפעמים התסמינים בגפיים יופיעו לבדם ללא כאב דומה או תחושה משהו לא תקין בגב או בצוואר. דיסק צווארי למשל, יכול לעתים קרובות לגרום לכאב, נימול ואפילו פגיעה עצבית באחת הידיים או שתיהן. לעומת זאת, דיסק מותני עלול להוביל לאותן תופעות בעצב הסכיאטי שנמצא מאחורי ולאורך הרגל. לעיתים ללא הופעת כאב בגב התחתון.

חסר בוויטמין B12

גורמים רבים עלולים לגרום לחסר בוויטמין B12. ביניהם תזונה לקויה, הפרעות בספיגה, כריתה חלקית או מלאה של הקיבה, מחלות מעיים, זיהומים טפיליים במעיים (צורכים את הוויטמין) ומחלות מטבוליות שונות. התסמינים הידועים לחסר B12 כוללים עייפות, אנמיה, ירידה במשקל, הרגשת זרמים בידיים ו/או בכפות הרגליים (לעתים עד חוסר תחושה), קשיי ריכוז, הפרעות שינה, דיכאון, מצבי רוח משתנים ועוד.

תסמונת התעלה הקרפלית

התעלה הקרפלית נמצאת באזור של שורש כף היד, ועוברים בתעלה זו גידים ועצבים. ביניהם העצב המידיאני (אחרי לתנועה ולתחושה). כאשר יש או נוצרת היצרות של התעלה הקרפלית, נגרם לחץ על העצב במדיאני. מצב זה נקרא תסמונת התעלה הקרפלית ובין התסמינים האופיניים לתסמונת ניתן למצוא כאבים, חולשה בכף היד, ותחושת נימול או זרמים בידיים ובזרועות.

היצרות עמוד השדרה (ספיינל סטנוזיס) – ראו הרחבה לעיל

סוכרת – ראו הרחבה לעיל.

תת פעילות בלוטת התריס (היפותירואידיזם)

היפותירואידיזם הוא הפרעה אנדוקרינית שקשורה להורמון ה-TSH (ההורמון שאחראי על ויסות פעולת הבלוטה). ההפרעה עצמה יכולה להיות בבלוטת התריס, בהיפותלמוס או בהיפופיזה. בין התסמינים שנובעים ממצב זה ניתן למצוא הגדלה של הבלוטה (זפק או גויטר) הנמצאת בצוואר, רגישות לקור, עלייה במשקל, עור יבש, נשירת שיער, עצירות והרגשת עקצוצים או זרמים בגוף.

טרשת נפוצה (MS)

טרשת נפוצה היא מחלה שפוגעת במערכת העצבים המרכזית, פורצת לרוב בין הגילאים 20-40 וגרומת לנכות. למחלה תסמינים רבים ומגוונים, בהם: ירידה בתחושה, הפרעות הקשורות לתחושה,הרגשת זרמים, כאבי ושריפה, בעיות מוטוריות, הפרעות קואורדינציה, חולשה בשרירים, חוסר יציבות, הפרעות ראייה (טשטוש, ירידה בחדות, ראייה כפולה), קשיי דיבור, חוסר שליטה על הסוגרים.

תסמונת רגליים חסרות מנוחה

תסמונת הרגליים חסרות מנוחה או עצבניות (RLS) קשורה למערכת העצבים, ולרוב מקורה אינו ידוע. מצב זה גורם לחולה להזיז את רגלו או שתי רגליו מבלי שהיה לו שליטה על פעולה זו. אחת הסימפטומים העיקריים היא תחושת זרמים בגפיים ובאזורי גוף אחרים והרגשה שמשהו זוחל על גבי העור. לרוב ניתן להתמודד בהצלחה עם תסמונת הרגליים העצבניות באמצעות ביצוע של שינויים בהרגלי החיים.

זרמים בראש

אנשים רבים חווים תחושה של זרמים בראש. התחושה יכולה להופיע בליווי סחרחורת או חרדות, הזרמים יכולים להיות בצד שמאל או ימין, בראש מאחורה, במצח או באזור ארובות העין. למרות שתחושה זו תוארה בידי אנשים רבים, אין בנמצא הרבה ספרות מדעית או מונח רפואי מתאים.

תחושות נוספות שמתארים הסובלים הן: חשמל בראש, דקירות חדות או צמרמורת. לעתים התחושות מגיעות בליווי כאב חד או עמום, והן עלולות להמשך מספר שניות, שעות, ימים ובמקרים חמורים – חודשים.

זרמים בראש יכולים להיות קשורים למצבים רפואיים רבים. החל בחוסר איזון הורמונלי וכלה במחלות ניווניות.

האם תחושת זרמים בראש מסוכנת?

תחושת נימול, חשמל או זרמים בראש אינה ידועה כמסוכנת כשלעצמה, ולא נראה שהיא מזיקה לעצבים או לרקמות. יתר על כן, לרוב תחושה זו חולפת מאליה. עם זאת הופעת זרמים בראש עלולה להצביע על מצבים רפואיים שמחייבים התייחסות וטיפול. על אחת כמה וכמה אם התסמינים מלווים בכאבים קשים, שינויים בראייה (למשל ראיה כפולה או ירידה בחדות ראייה) או עילפון.

מה עלול לגרום זרמים בראש?

הגורמים לזרמים בראש אינם תמיד ידועים. תסמינים אלה מופיעים במצבים רפואיים רבים, חלקם ניתנים לטיפול בקלות באמצעות תרופות, ויטמינים או הורמונים. אחרים חמורים יותר ועלולי להיות פרוגרסיביים.

בין המצבים הרפואיים שעלולים לגרום לתחושת זרמים בראש ניתן למנות: מצבי חרדה ומתח ממושכים, חוסר איזון הורמונלי, שימוש מופרז באלכוהול, גמילה או תופעות לוואי של תרופות (למשל תרופות לדיכאון, חרדה או מיגרנה), מגע עם חומרים רעילים, מיגרנה, פגיעת ראש, נוירלגיה אוקסיפיטלית (כאב שמקורו בעצב העורפי), בלט דיסק צווארי, הצרות תעלת עמוד השדרה, פיברומיאלגיה, אפילפסיה, גידול במוח וטרשת נפוצה.

ביבליוגרפיה

  • [1] Maillard J, Batista S, Medeiros F, Farid G, Santa Maria PE, Perret CM, Koester SW, Bertani R. Spinal Adhesive Arachnoiditis: A Literature Review. Cureus. 2023 Jan 12;15(1):e33697. doi: 10.7759/cureus.33697. PMID: 36788823; PMCID: PMC9922032. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9922032/
  • [2] Lew JT, Stearns M. Tibial Neuropathy. [Updated 2023 Jun 26]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK582151/
  • [3] Song KS, Cho JH, Hong JY, Lee JH, Kang H, Ham DW, Ryu HJ. Neuropathic Pain Related with Spinal Disorders: A Systematic Review. Asian Spine J. 2017 Aug;11(4):661-674. doi: 10.4184/asj.2017.11.4.661. Epub 2017 Aug 7. PMID: 28874986; PMCID: PMC5573862. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5573862/
  • [4] Bodman MA, Varacallo M. Peripheral Diabetic Neuropathy. [Updated 2023 Sep 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK442009/
  • [5] Badar A. Neuropsychiatric Disorders Associated With Vitamin B12 Deficiency: An Autobiographical Case Report. Cureus. 2022 Jan 21;14(1):e21476. doi: 10.7759/cureus.21476. PMID: 35223256; PMCID: PMC8858590.
  • [6] Song JH, Kim YS, Choi SY, Yang SY. Association between gastroesophageal reflux disease and coronary atherosclerosis. PLoS One. 2022 May 20;17(5):e0267053. doi: 10.1371/journal.pone.0267053. PMID: 35594317; PMCID: PMC9122211.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *